AktualityNapsali o násvšechny aktuality

Prezidentka BPWCR hostem ČR Radiožurnál

By 10. 11. 2022 No Comments

Byla jednou jedna holčička, která snila o tom, že bude vlivnou ženou, která bude úspěšná ve svém pracovním i rodinném životě. Nechtěla vše dostat zadarmo, byla ochotná tvrdě pracovat, aby dosáhla svého. Na své cestě však narazila na systém, který v mnoha ohledech naznačuje, že je nutné si mezi kariérou a rodinou vybrat. A tohle není pohádka.

Téma rovnosti mezi muži a ženami je na stole již dlouhou dobu, přesto jde o problém, který se stále nevyřešil. Evropské země pracují na změnách systému, některé rychleji, jiné pomaleji. Jak je na tom Česká republika? Právě na toto téma diskutovali v pořadu Souvislosti Plus Lenka Šťastná, zakladatelka konference Equal Pay Day, Daniel Münich, výkonný ředitel think-tanku IDEA při CERGE-EI a Andrea Gontkovičovágenerální ředitelka Philip Morris ČR, Slovensko, Maďarsko a členka představenstva Svazu průmyslu a dopravy.

Lenka Šťastná
ředitelka BPWCR a zakladatelka konference Equal Pay Day

Dle dat Eurostatu vydělávají ženy o 13 % méně než muži, v České republice je to až 16 %. Toto procento je třeba vidět v kontextu mnoha faktorů, které do problematiky vstupují a to například vysoká zaměstnanost žen či vysoký podíl žen zaměstnaných na méně placených pozicích. Podle Lenky Šťastné má na takto vysokém procentu lví podíl přerušení kariéry kvůli rodičovské dovolené, ze které se těžko vrací do původních pracovních pozic a velký počet hodin neplacené práce odváděné v domácnostech.

„Statistiky říkají, že ženy předtím, než se jim narodí dítě, nemají v porovnání s muži rozdíly v platech, rozdíl nastane až ve chvíli, kdy se chce žena vrátit do práce. Z různých důvodů nefungují služby a jiné úvazky, třeba již v průběhu rodičovské dovolené. Teprve potom dochází k velkým rozdílům a tyto rozdíly se zvyšují s věkem a následně ovlivňují ekonomickou situaci ženy až do konce života,“ říká Lenka Šťastná.

Daniel Münich

Daniel Munich dodává, že daňové nastavení systému, který odvody zvýhodňuje muže jejichž manželky nepracují situaci nepomáhá. Naopak se přiklání ke zkrácení příliš dlouhé, placené a motivované, rodičovské dovolené za účelem nárůstu jejich průměrné mzdy a následnému přispění do veřejného rozpočtu skrze zdanění a odvody.

Andrea Gontkovičová

Cesta za rovností bude dlouhá a trnitá, ale důkazem, že to jde a že to stojí za to je Andrea Gontkovičová, která vede firmu jež má globální certifikát za rovnoprávnost mužů a žen v odměňování. Firma musela ovšem nastavit zcela odlišný způsob fungování, protože jak říká Lenka Šťstná: „ženy se v práci chovají jinak než muži, a proto je asi dost důležité měnit i firemní kulturu.“

Všichni hosté se shodnou na tom, že důležitým krokem na cestě k rovnosti je zvýšení počtu žen nejen ve vrcholném managementu, ale i v politice. Jakmile budou ženy ve větším zastoupení v rozhodovacích pozicích budou se více komunikovat a prosazovat témata jako školky, dětské skupiny či flexibilní pracovní úvazky. Právě to jsou předpoklady, které jsou důležité pro posílení postavení žen na trhu práce.

Věříme, že i debaty na toto téma jsou krokem vpřed a dříve či později se dočkáme dobrého konce pro všechny ženy a potažmo celou společnost.