Žít dobře, zažívat pocit štěstí doma i v práci, vykonávat smysluplnou práci. To je smysl a cíl asi každé z nás. Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, žijeme v době zaměřené na výkon. Honíme se za lepší kariérou, větším bytem, exotičtější dovolenou, adrenalinovými zážitky, nejmodernějšími mobily, rostoucím počtem sledujících na sociálních sítích… a doufáme, že až to všechno budeme mít, budeme konečně šťastné. Při všem tom snažení ale zapomínáme na jednu věc – svoji duševní pohodu. Dříve či později pak přijde chvíle, kdy nám radost nedělá už vůbec nic.
Co je well-being?
Well-being podle Světové zdravotnické organizace WHO představuje obraz celkového duševního zdraví. Je to stav, ve kterém si člověk uvědomuje svůj vlastní potenciál, dokáže se vyrovnat s běžnými stresy života, může produktivně pracovat a přispívat tak své komunitě. Jde o reflexi kvality prožitků v životě, jejich vyhodnocování, sdílení a zlepšování.
Well-being však není jen o subjektivní spokojenosti, pocitu štěstí, bohatství nebo úspěšnosti, jak si mnozí lidé myslí. I když zahrneme fyzické zdraví a wellness, tak stále nemáme úplný obrázek. Well-being v sobě skrývá hlubší aspekty dobře prožitého života.
Well-being je kombinací:
• našeho nadšení pro to, co nás naplňuje a co máme možnost dělat každý den
• naší potřeby navazovat a žít kvalitní vztahy
• potřeby bezpečnosti a stability našich financí
• úrovně našeho duševního a fyzického zdraví a celkové fyzické kondice
• naší sounáležitosti se sociálním prostředím, ve kterém se pohybujeme
Žít dobře a smysluplně je o vědomé práci na sobě.
Jednotlivé oblasti well-being se vzájemně ovlivňují. Uvědoměním si této propojenosti můžeme zvýšit jejich dopad na naši celkovou životní spokojenost. Zásadní zprávou je, že každý člověk může sám ovlivňovat jednotlivé oblasti svého well-being.
A to různými způsoby: trávením času s přáteli, sportem a cvičením, rozumným využíváním svých finančních prostředků nebo aktivním přístupem k vlastní kariéře a prostředí, ve kterém žije. Zároveň je člověk sám největší hrozbou vlastnímu well-being, když si dovolí, aby jeho krátkodobé zisky zastínily vyhlídku na dlouhodobě naplněný život.
Protože duševní pohoda je klíčem k podnětným výsledkům…
Jak se taková duševní pohoda navozuje? Připravili jsme pro vás 10 tipů pro zachování duševního zdraví. Protože není dobré ani shořet, ani vyhasnout.
1. změňte prostředí – i pouhá občasná změna prostředí pomůže mysli odpočívat, lépe se soustředit a nabrat vítr do plachet
2. meditujte – mějte chvilku sama pro sebe a uvolněte se a prodýchejte každou část svého těla, to vás zaručeně zbaví napětí
3. dělejte to, co vám dává smysl – život, práce, koníčky by vás měly bavit, motivovat a posouvat, nedělejte to kvůli druhým, ale kvůli sobě, ze svého vlastního přesvědčení
4. hospodařte efektivně – pozorujte, co vám bere čas, co ve vás vyvolává negativní pocity, ale také co vás zaručeně nabije
5. zjistěte své hranice – nechoďte za hranice svých fyzických a psychických možností, respektujte se!
6. pracujte se stresem– naučte se rozpoznat, co vás stresuje a snažte se tomu předcházet
7. odpouštějte i sobě – schopnost odpouštět je jeden z nejléčivějších poznatků psychologie, přináší úlevu
8. pozor na přílišnou pozornost – čemu věnujete pozornost, to sílí, tzn. více sebekritiky nebo kritiky ostatních zhoršuje vaší psychiku
9. snažte se trávit minimálně 20 minut denně v přírodě
10. a dalších 10 minut věnujte jen sobě a to pravidelně!
Pokud byste pro svoji duši rády udělaly ještě více, přijďte mezi nás na dny Equal Pay Day, protože jak konference, tak i mentoring vás nakopne natolik, že z toho vyžijete na další půl rok.
A jako třešničku na dortu jsme pro Vás připravili v sobotu 1. dubna v rámci Mentoringového Dne relaxační zónu Wellbeing & Relax zone. Budete mít možnost poznat a vyzkoušet několik technik směřujících ke zklidnění a k pohledu do vašeho vlastního nitra…
Vstup do Wellbeing zóny je pro všechny s platnou vstupenkou na MENTORINGOVÝ DEN. Není nutné se předem na časy registrovat.