Pro zakladatelku projektu Equal Pay Day a prezidentku Business & Professional Women CR Lenku Šťastnou je podpora žen celoživotní misí. Proč je podle ní třeba nepolevovat ve snaze o rovné příležitosti pro všechny?
Když se v dnešní době řekne „podpora žen“ řada lidí ji považuje za zbytečný přežitek. Jaká je realita?
Podpora žen zdaleka není přežitkem. I když jsme dosáhli významných pokroků, především ve zvýšení povědomí o nerovnostech, stále existují oblasti, kde ženy čelí vážným překážkám, a v některých ohledech výrazně zaostáváme za zbytkem Evropy. Například přístup žen k vedoucím pozicím je stále omezený. Rozdíl v odměňování u nás činí průměrně 17,9 %, a problémy přetrvávají i v možnostech sladit kariéru s rodinným životem. Mnoho žen nadále čelí předsudkům a nedostatečné podpoře, když se snaží prorazit v tradičně „mužských“ oborech. Musí se ale vypořádat i s dalšími bariérami, které brání plnému rozvoji jejich talentů. Podle Světového ekonomického fóra se ČR v indexu gender gap nachází až na 104. místě ve světě. Podpora žen proto znamená vytvářet příležitosti k rovnému přístupu, což je přínosné jak pro ženy, tak i celou společnost a ekonomiku.
Jaké hodnoty se skrývají za pojmem „firemní kultura“? Jak mohou firmy zlepšovat vztahy na pracovišti pomocí principů inkluze?
Firemní kultura vyjadřuje hodnoty a principy, které určují, jak firma funguje. Mezi klíčové by měly patřit transparentnost, respekt, spolupráce a rozmanitost. Je nezbytné, aby firmy vytvářely prostředí, kde se každý cítí respektovaný a oceněný, bez ohledu na pohlaví, věk či jiné odlišnosti. Je skvělé, že dnes existují nástroje, které firmám pomáhají takové prostředí budovat a vzdělávat zaměstnance o předsudcích a rovných příležitostech. Například charta UN Global Compact a UN Women Women’s Empowerment Principles je skvělým pomocníkem na cestě k plnění Cílů udržitelného rozvoje, a tím i k vytváření inkluzivního pracovního prostředí.
Mění se v průběhu času přístup k zaměstnancům? Myslíte si, že i příchod nové generace otřásl zaběhnutými zvyky?
Ano, rozhodně pozorujeme změnu. Nové generace, zejména mileniálové a generace Z, přinášejí do pracovního prostředí nový přístup. Více než kdy jindy vyžadují flexibilitu, smysluplnost práce a rovnováhu mezi osobním a pracovním životem. Mají tendenci klást větší důraz na etiku firem, odpovědnost k životnímu prostředí a společnosti. Vyžadují inkluzivnější pracovní prostředí a často tlačí na větší rovnost mezi zaměstnanci. Firmy, které chtějí přitahovat a udržet tyto talenty, se musí přizpůsobit novým očekáváním, což přináší větší tlak na změny tradičních přístupů k managementu a pracovním podmínkám.
Originál článku naleznete na: www.info-lifestyle.cz