Na 15. ročníku českého Equal Pay Day, největší akce svého druhu v Evropě, která se v Praze uskutečnila v dubnu, kromě klíčového tématu (ne)rovnosti odměňování a příležitostí žen a mužů rezonovala i potřeba většího zapojení mužů do řešení této problematiky. Je potěšitelné, že tuto prestižní akci mají v hledáčku i muži v top pozicích a někteří ji přišli i aktivně podpořit svou osobní účastí.
Je mi ctí položit několik otázek Dušanovi Quisovi, předsedovi představenstva Allianz pojišťovny v České republice.
Mluvíme spolu na jubilejním 15. ročníku českého Equal Pay Day, největší české akce organizované zejména, ale nejenom ženami především, ale ne výhradně pro ženy. Je to každoroční vyvrcholení kampaně zaměřené na (ne)rovnost v odměňování žen a mužů. Je to již 15. ročník a více než 15 let se nedaří ani u nás ani ve světě nastavit věci tak, aby byly vyváženy, vybalancovány či vyrovnány. Proč je to podle vás tak?
Je pravda, že se vyrovnání zatím nedaří. Situace se nicméně zlepšuje, v západní Evropě rychleji než u nás, ale jsem optimista. I v naší společnosti to trvalo několik let. Problematikou rovnosti (nejen) platů jsme se začali zabývat zhruba před čtyřmi roky a vloni jsme, u nás v české Allianz, dosáhli rozdílu mezi odměňováním mužů a žen na úrovni nižší než 1 %. To je samozřejmě ve srovnání s celorepublikovými více než 17 % velmi dobrý výsledek. Takže cesta existuje a je potřeba se této oblasti věnovat. Samo se to nestane.
Vaše společnost je v této oblasti známá jako lídr, již v roce 2021 jste spustili proces certifikace a jako první společnost v Česku získali certifikát EDGE ASSESS (The Economic Dividends for Gender Equality). V roce 2023 jste úspěšně prošli recertifikací – co konkrétně to znamená pro dámy pracující ve společnosti Allianz v České republice?
Některé dámy to na svých konkrétních pozicích poznaly tak, že kromě valorizace jejich mzdy, která je standardně sjednávána s odborovou organizací, dostaly v minulých letech ještě valorizaci dodatečnou. Ta právě rozdíl v pozici mezi muži a ženami vyrovnávala. To byl velmi praktický příklad, jak mohly poznat, že se u nás vůbec nějaká certifikace odehrává. A to, co už nepoznají nově nastoupivší kolegyně, je fakt, že se samozřejmě opakovaně a pravidelně na tato srovnání pozic díváme. Nehledíme vůbec na to, kdo tu pozici obsazuje, ale sledujeme pozici jako takovou a naceňujeme ji podle náplně práce a podle odpovědností, bez ohledu na to, jestli ji vykonává žena, nebo muž.
Celý rozhovor si přečtěte na stránkách akcnizeny.com.