⇒ netransparentnost odměňování
Víte, kolik bere váš kolega na stejné pracovní pozici?
ZVEŘEJNILI BYSTE MZDOVÉ ROZMEZÍ dle jednotlivých pracovních pozic, pokud byste o tom mohli z pozice zaměstnavatele rozhodnout?
V České republice stále panuje přesvědčení, že transparentnost v odměňování lidé nechtějí. Výzkum veřejného mínění¹ uskutečněný v roce 2018 na vzorku 2030 osob ukazuje, že drtivá většina by transparentnost ohledně zveřejňování výše mzdy či platu přivítala:
- 88 % dotazovaných požaduje, aby každá firma či organizace uváděla při inzerci pracovního místa mzdové rozmezí.
- Přes 75 % dotazovaných požaduje, aby firmy a organizace zveřejňovaly anonymizované informace o mzdovém rozmezí pro jednotlivé pracovní pozice a to jak pro své zaměstnané, tak mimo firmu.
- Téměř polovina dotázaných si myslí, že každý by měl mít možnost se dozvědět, jaká je mzda jejich kolegů či kolegyň.
A co je vlastně transparentnost?
Tento termín má dva významy:
→ dostupnost informací o výši výdělků kolegů a kolegyň
→ důkladná informovanost zaměstnanců a zaměstnankyň o tom, z čeho se skládá jejich mzda, jaký je systém benefitů a mimořádných odměn
Hlavním smyslem této snahy je poskytnout zaměstnancům a zaměstnankyním dostatek informací o tom, že ve srovnání s ostatními dostávají spravedlivý výdělek. Zaměstnavatel má zároveň jistotu, že rovně odměňuje, a je tedy v souladu se zákonem. Transparentnost může být zajišťována jak prostřednictvím zákonů (např. Německo), tak v rámci sociálního dialogu (např. Dánsko, Finsko).