14. ročník kampaně Equal Pay Day již tradičně upozorňuje na téma gender pay gap – rozdíl v odměňování žen a mužů, který ČR dlouhodobě řadí na nelichotivá místa v mezinárodním srovnání. 16 % je aktuální rozdíl v neprospěch žen, zdá se Vám to moc nebo málo?
Gender pay gap (GPG) je ovšem jen špičkou ledovce a v celé kráse se nám komplexní téma ukáže, když se zeptáme PROČ GPG existuje? KDE vzniká? CO máme dělat? JAK se s tímto stavem nespokojit? KDO má být aktivní? A JAKÉ MAJÍ ŽENY ve společnosti POSTAVENÍ A SLOVO?
BÝT VIDĚT A SLYŠET je tedy další logické téma Equal Pay Day, protože:
- je třeba si uvědomit nakolik je slyšet hlas žen a mužů, kterým jde o hlas žen i o posilování rovných příležitostí a diverzity
- je třeba uvědomit si, že když nejsou viditelné ženy v různých profesních rolích, nejsou viditelné ani jejich zkušenosti, názory a témata, která mají potenciál rozvíjet celou společnost
- je třeba si uvědomit, jak svou viditelnost a hlas systematicky posilovat a jak neodmítat příležitosti
- je třeba vidět a slyšet jak se o viditelnost a hlas žen starají firmy a proč
- je třeba vidět a slyšet, jak se s ”women power” pracuje v zahraničí
Konference přinese pestré pohledy a informace na otázky:
- GENDER PAY GAP
- INSPIRACE Z FIREMNÍCH PROJEKTŮ
- INSPIRACE ZE ZAHRANIČÍ
- WOMEN EMPOWEREMENT
- INSPIRACE PROFESNÍM PŘÍBĚHEM OSOBNOSTÍ
- INSPIRACE JAK se nebát BÝT vidět a slyšet a proč je to DŮLEŽITÉ
BPWCR již od roku 2010 pomáhá naplňovat firmám jejich CSR cíle skrze cíle udržitelného rozvoje SDGs a proto je možné výstupy z projektů a spolupráci využít do reportingu ESG.
KONFERENCE EQUAL PAY DAY ČR má stále význam (bohužel), protože:
V RÁMCI INDEXU ROVNOSTI ŽEN A MUŽŮ SE ČR v r. 2022 umístila na 23 místě v EU.
- 57,2 bodů ze 100 se Česko v rámci indexu rovnosti žen a mužů umístilo na 23. místě v EU.
- Jeho bodový výsledek je o 11,4 bodu nižší než výsledek EU.
- Od roku 2010 Česká republika dokonce ↓ klesla o 10 míst.
- Nejvýraznější rozdíl je v oblasti moci, kde je Česko na 25. místě z 27 států EU a v ekonomickém rozhodování na 27., což je poslední místo.
- Pořadí Česka je s bodovým výsledkem 67,1 jedním z nejnižších (24.) v oblasti práce. V této oblasti jsou genderové nerovnosti obzvláště výrazné.
Je třeba si neustále připomínat, že jsme stále na cestě k rovným příležitostem a že je to téma, které nelze přehlížet, protože ovlivňuje profesní i osobní životy nás všech a má výrazný vliv na celospolečenské klima. PŘIDEJTE SE K NÁM