Je až neuvěřitelné, že i v roce 2023 na akcích zaměřených na investování zaslechnete poznámky, že ženy vlastně “utrácejí jen” peníze svých partnerů. Přitom je zajímavé, že právě ženy se vzdělávají v oblasti investování, a to i přesto, že v České republice jsou placeny v průměru o 16,4 % méně než muži, což nás řadí na poslední příčky v EU. Tento údaj říká, o kolik více času musí ženy pracovat déle, aby dosáhly stejné roční odměny jako muži, tedy o cca 2 měsíce déle. Ženy ve věku mezi 40 – 44 lety nebo ty, pracující ve finančním sektoru, čelí v porovnání s muži až 35% rozdílu za odvedenou práci.
Ano, ženy „umí“ utrácet peníze, ale to umí i muži. Co se investování týče, tak jsou ženy sice opatrnější a investují nižší částky, za to však dokáží investovat velmi efektivně. Navíc již pro většinu z nich diskuse o penězích není tabu.
V roce 2010 se objevila první kampaň i konference pod názvem: Equal Pay Day. Cílem bylo informovat veřejnost o velkém problému v ČR, který je potřeba řešit – rovné odměňování.
“Za 13 let existence se nám podařilo zvýšit povědomí společnosti o stále přetrvávajících rozdílech v odměňování žen a mužů a celoročně vyvolávat odbornou diskuzi nad jejich příčinami, stejně jako otvírat prostor v médiích pro toto nepopulární téma,” vzpomíná zakladatelka projektu v ČR a prezidentka pořádající organizace Business & Professional Women CR, Lenka Šťastná.
A dál doplňuje úspěchy projektu: “Opravdovou změnu ve vnímání a komunikaci tématu ŽENY A PENÍZE jsme však naplno vynesly v roce 2018, kdy otevřená debata silně převálcovala předtím ukazování víceméně ojedinělých příkladů z praxe a pomalou infiltraci do hlavních médií. Tehdy to byl šok a rok 2019 vřel zájmem otevírat další nové příběhy o tom, kdo a kde bude moci otevřeně hovořit o financích.”