Equal Pay Day je den, kdy ženy doženou muže v příjmu za předchozí rok a v ČR tento den letos připadne na 1. března. V praxi to znamená, že ženy musí pracovat 14 měsíců, aby si vydělaly za rok tolik, co muži. Ve střední Evropě, ve 21. století. Možná pracujete v oboru, kde platová ani jiná diskriminace neexistuje, k čemuž vám gratulujeme, ale někteří a některé takové štěstí nemají. Proto dávají smysl všechny aktivity, které k problému přitahují pozornost a snaží se o nápravu. Jednou z nich je i celosvětový projekt Equal Pay Day. V ČR se koná již po čtrnácté, a to formou třídenní konference ve dnech 31. 3. – 2. 4. v Praze.
„Téma rovných příležitostí, a to nejen v platech, je důležité v každé společnosti. O nerovnosti v platech se v ČR do roku 2010 v podstatě nemluvilo, a to jsme chtěly změnit,“ říká Lenka Šťastná, prezidentka organizace Business & Professional Women CR z.s., která Equal Pay Day v ČR organizuje. „To, že konferenci, která nabízí prostor pro všechny, jež se o tématu chtějí dozvědět více a udělat něco pro to, aby se situace změnila, pořádáme už po čtrnácté, svědčí o tom, že téma zdaleka není vyčerpáno,“ dodává.
Když už letos slavíme 30. narozeniny samostatného Česka, pojďme se podívat na to, jak se situace v této oblasti během těch třiceti let posunula. Než se dostaneme k detailům, můžeme shrnout aktuální stav: ano, trochu jsme se posunuli správným směrem, ale k cíli je ještě daleko. Stačí jedno číslo: 16,4 %. To je aktuální hodnota GPG (Gender Pay Gap, viz box 1), který udává rozdíl v odměňování žen a mužů v ČR. Unijní průměr je přitom 13 %.