Lenka Simerská

Hlavní gestorka projektu Rovná odměna
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Pátek 31.3.2023

Clarion Congress Hotel Prague

Konference
ProgramVstupenky
Něco o mně

Vylepšuji žitou realitu ženské poloviny světa. Jsem socioložka a expertka na trh práce a rovné příležitosti. Postavení žen ve společnosti se věnuji dvacet let. Aktuálně jsem propůjčila svůj čas do služeb státu na systémovou změnu a řídím na Ministerstvu práce a sociálních věcí projekt Rovná odměna. Nastavujeme strategie a nástroje pro snižování nerovného odměňování žen v ČR.

Ráda píšu, moderuji a taky koučuji. Na to všechno bych chtěla mít víc času. Jsem městskou zastupitelkou a členkou expertních skupin a poradních orgánů. Vadí mi, že v rozhodovacích pozicích je málo žen a v politice taky. Založila jsem síťovací platformu pro přímou výměnu zkušeností mezi ženami, abychom se mohly podporovat navzájem. Nazvala jsem ji LibuShe, podle svojí mámy, babičky a naší moudré pramáti a působí zatím hlavně v Ústeckém kraji.

Co děláte pro to, abyste byla VIDĚT A SLYŠET?

Snažím se o o co největší srozumitelnost. Nikdo nemá čas navíc, ani čtenáři, ale ani management nebo obchodní partneři. Lidé jdou od jasného a jednoduchého a jen pokud je to pro ně osobně dost zajímavé nebo naléhavé, otevírají se dalším vrstvám informací.

Jakou ZMĚNU chcete kolem sebe vidět a prosadit?

Chci lepší komunikaci. Lidé si neříkají věci narovinu, brání nám strachy a neučíme se potřebné dovednosti. V pracovních vztazích to dělá spoustu potíží a to včetně špatně nastaveného odměňování. Transparentní a vlastně dost suchá pravda, jak věci doopravdy jsou a proč, to je podle mě lék na mnoho potíží, nejen v práci.

Jaké jsou podle Vašeho názoru nejdůležitější VÝZVY PRO ROK 2023?

Ustát ztrátu jistot a nezastavit pozitivní vývoj. V poslední době s námi zamávalo hned několik otřesů, které není potřeba vyjmenovávat. Nejsme všichni ohroženi napřímo, ale existence dostala ránu a uvědomili jsme si, že nikde není záruka, že se ráno probudíme a všechno bude jako včera. Už dřív se doba označovala za „tekutou“ bez dostatečných záchytných bodů a pevných vztahů a vědělo se, že je to příčinou úzkostí. Teď považuji za největší výzvu i přesto dokázat jít dopředu ve vývoji jako lidská bytost i jako společnost.

O čem se ve veřejném prostoru nemluví, ale mělo by?

Nemluví se o konkrétních kauzách diskriminace v odměňování. Není to proto, že by se to nedělo, ale proto, že ženy do sporů nejdou a k soudu už úplně zřídka. Je to přitom velká posila pro ostatní ženy. Potřebujeme ryze český spor typu BBC: McEnroe versus Navrátilová, který ukáže českým ženám, že má cenu se za sebe postavit.

Co by mělo vědět Vaše mladší já?

Nečekej „až“ a zároveň nezapomeň mít plán a vizi. Je to věčné balancování mezi přítomným okamžikem a odloženým prožíváním do budoucnosti. Obojí je potřeba, ale v rovnováze.