Máte za sebou za ty roky velký kus práce, řekla bych, že téma se hodně zviditelnilo. Přitom podle Gender Report se České republika za loňský rok propadla v žebříčku rovných příležitosti o 25 míst na 101. pozici ze 140 zemí (v Evropě je na tom hůř jen Kypr). Jak si to vysvětlujete, nebo máte nějakou teorii, proč se to u nás stále děje? Já totiž myslela, že se to zlepšuje… A ono ne?
Jsem opravdu ráda, že už firmy i veřejnost vědí, že máme problém, který je potřeba řešit. Od doby, kdy jsme před 15 lety začaly na problém upozorňovat, jsme musely já i můj tým prokázat značnou odolnost. Z počátku nám totiž většina žen tvrdila , že jich se to vůbec netýká a statistiky říkaly, že rozdíl je více než 27 %. A nastal další paradox – ano, o rovných příležitostech se více bavíme, více žen – role models je vidět v médiích a to tak nějak vedlo k tomu, že si veřejnost myslí, že máme ten problém vyřešený. No a každé mezinárodní srovnání říká něco zcela jiného – ostatní země jdou vpřed, my vzad , nebo možná stojíme . Řekla bych, že tato srovnání hlavně říkají, že problematice rovných příležitostí věnujeme jako společnost velmi málo společnosti. Bohužel i řada firem si myslí, že je to záležitost žen.
Často se apeluje na zaměstnance, ale není schopnost říct si o peníze i otázkou ženského sebevědomí obecně?
Ano, otázka ženského sebevědomí je důležitým a komplexním tématem. Ženy se prostě v řadě okolností chovají jinak než muži . Z historických, ale i výchovných důvodů se cítí nejisté ve vyjednávání, obávají se odmítnutí a také vědí, že většinou jejich hlavní prioritou je sladění pracovního a rodinného či osobního života. Je důležité vytvořit takové prostředí, které podporuje otevřenou a transparentní komunikaci o odměňování a přináší rovné příležitosti pro všechny zaměstnance, bez ohledu na jejich pohlaví nebo jiné faktory. Velkým pomocníkem v této oblasti bude určitě úplně nová směrnice EU o transparentnosti odměňování.
Na příštím ročníku Equal Pay Day v dubnu 2024 budeme , mimo jiné, diskutovat o tom, jakou příležitost nám všem tato směrnice dává.
Celý článek ve spolupráci s Lenkou Šťastnou naleznete v tištěné verzi časopisu Žena a život 08/2023.