Mezinárodní den žen je nejen příležitostí k oslavě, ale také k zamyšlení nad výzvami, kterým ženy stále čelí. Jednou z nich je rozdíl v odměňování mužů a žen, který u nás stále dosahuje alarmujících 17,9 %. Co to znamená v praxi? Nižší platy, horší podmínky při návratu z rodičovské a méně možností kariérního růstu. Jak tuto situaci změnit?
Největší rozdíly v platech mezi muži a ženami jsou patrné u vedoucích pozic, vysokoškolaček a matek malých dětí, které po rodičovské dovolené často narážejí na překážky při návratu do práce. Ženy nemají ideální podmínky pro péči a jejich zkušenosti nejsou vždy považovány za hodnotné, což jim znesnadňuje získání odpovídající pozice a férového platu. Vážným problémem zůstává podhodnocování profesí s převahou žen, jako je školství a sociální práce. „Na vině je kombinace více faktorů – od menšího sebevědomí žen při vyjednávání přes nerovnoměrné zastoupení žen a mužů v různých profesích až po zakořeněné stereotypy,“ říká Lenka Simerská, gestorka projektu Rovná odměna, který se zaměřuje na podporu férového odměňování v České republice a která je také hlavní vystupující konference Equal Pay Day, kterou můžete navštívit 25. a 26. března v Praze.
Transparentnost jako cesta k férovosti
Dobrou zprávou je, že stále více zaměstnavatelů vnímá férové odměňování jako svou konkurenční výhodu, podmínku k udržení talentů a klíč k motivaci zaměstnanců. A další dobrou zprávou je, že se chystají důležité změny, které přinesou ještě větší transparentnost a spravedlnost do pracovního prostředí. „Od roku 2026 budou platit nová pravidla v odměňování pro společnosti s více než 100 zaměstnanými. Ty budou muset sledovat rozdíly v odměňování mezi muži a ženami na srovnatelných pozicích a pokud nerovnost přesáhne 5 %, zavést opatření k nápravě,“ vysvětluje Lenka Simerská. Dále zaměstnaní i získají právo na přístup k informacím o tom, jak se stanovuje jejich mzda či plat, a také k pravidlům pro zvýšení složek odměňování. Firmy budou muset zveřejňovat nabízenou mzdu už v pracovních inzerátech. Tím se zamezí situacím, kdy lidé – a především ženy – musejí o výši odměny složitě vyjednávat, což je často staví do nevýhodné pozice.
Projekt Rovná odměna, který je odborným partnerem konference EPD, už nyní pomáhá zaměstnavatelům se na tato nová pravidla připravit. Poskytuje jim poradenství, nástroje k analýze mzdových rozdílů a doporučení, jak nastavit férové a transparentní odměňování ještě předtím, než opatření vstoupí v platnost.

Equal Pay Day: potenciál ke změně
Jedním z nejvýznamnějších momentů v roce, kdy se téma rovného odměňování dostává opravdu do popředí, je konference Equal Pay Day, jejíž 16. ročník se neuvěřitelně blíží! Letošním klíčovým tématem je Potenciál – a to hlavně z aspektu nevyužívaného plného potenciálu žen ve společnosti. Rovné příležitosti žen a mužů se jako téma často setkávají s nezájmem, možná kvůli tomu, že o skutečných dopadech se stále málo ví. Jedním z nich je, že marníme POTENCIÁL, a to si už nadále jako česká společnost nemůžeme ani ekonomicky dovolit.
Konference pravidelně nabízí dávku autentických vystoupení od spíkrů z celé Evropy a představí inspirativní příběhy žen, které překonaly překážky ve své kariéře a naplno využily svůj potenciál. „Equal Pay Day propojuje odborníky i lidi, kteří chtějí otevřeně mluvit o férových mzdách. Ale nejde jen o teorii. Je to prostor pro reálné změny,“ dodává Simerská. Projekt Rovná odměna bude mít na akci svůj poradenský stánek, kde se účastníci mohou poradit o férovém odměňování, získat odborné informace a zjistit, jak konkrétně mohou přispět k férovějším platovým podmínkám ve svém pracovním prostředí. Projekt Rovná odměna je iniciativou Ministerstva práce a sociálních věcí, která vznikla v roce 2019 s cílem zlepšit rovné odměňování v České republice. Zaměřuje se na poskytování nástrojů a poradenství zaměstnavatelům, pomáhá analyzovat rozdíly v odměňování a podporuje transparentní pravidla v oblasti mezd. Kromě toho aktivně vzdělává veřejnost a zaměstnavatele o problematice genderových platových rozdílů a nabízí praktická řešení pro odstranění nerovností.
Článek převzatý na tn.cz 6.3., čtěte více: Blíží se den žen. Na rozdíly ve mzdách mezi pohlavími upozorňuje Equal Pay Day