Rovná odměna za stejnou práci? Rok 2025 a pořád nic moc. Ženy v Česku stále vydělávají v průměru o 17,7 % méně než muži a tohle číslo není jen statistikou – odráží příběhy reálných žen. Spousta z nich byla i na slavnostním zakončení projektu Akademie pro začínající podnikatelky (AWE), kde přebíraly ocenění za svůj podnikatelský projekt. “Práce na vlastní triko” je totiž jedinou stoprocentní možností, jak si sám nastavit spravedlivé ohodnocení. Nebo ne?
Mnohé z dam se aktuálně chystají na konferenci Equal Pay Day (EPD), která proběhne 25. – 26. března 2025 v Clarion Congress Hotel Prague. Letos se zaměří na téma Potenciál, který je často nevyužitý v důsledku stereotypů, nedostatečné podpory work life balance a neefektivní komunikace. Na problém nerovnosti v odměňování mužů a žen již 16 let poukazuje veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women ČR (BPWCR).
Pozor! Stav v Česku je alarmující
Bohužel, Česko se na globálním žebříčku rovného odměňování propadlo za poslední 4 roky ze 78. na 104. místo, až za Etiopii, Madagaskar a Bangladéš. A víte, že v EU jsme skončili na posledním místě?
Nebojme se mluvit o svých potřebách
Některé účastnice akademie AWE se s nerovným odměňováním setkaly osobně. „Pocházím z IT, jsem informatička a byla jsem v kanceláři prakticky se samými muži a měla jsem ani ne polovinu jejich platu. I přesto jsem jako jediná získala nejvyšší kvalifikaci,“ popisuje výherkyně druhého místa soutěže Irena Horáčková (zivestrihy). Často slýchala „stejně půjdete na mateřskou“, a tak si začala pohrávat s myšlenkou, že je možná správný čas postavit se na vlastní nohy, začít využívat naplno svůj potenciál pro vlastní podnikání a hovořit ještě výrazněji o svých potřebách.
![](https://www.equalpayday.cz/wp-content/uploads/2025/02/c9c80a9f-227b-427f-a7cb-39a13b7d6ecd.jpg)
Podobné zkušenosti
K tomuto tématu se rozpovídala i další studentka, Oksana Dolga Okeana Crew: „Setkala jsem se s tím, že muž si o navýšení platu řekne mnohem jistěji a rychleji než žena, která ale často dělá mnohem více práce,“ zmiňuje a dodává, že ženy by si z mužů měly brát příklad. Akademii AWE za poslední čtyři roky absolvovalo již 175 žen, představte si tu hybnou sílu změny.
Týká se to i umění
Podobné zkušenosti mají i ženy v uměleckých profesích. „Původně jsem baletka a v tomto oboru je největší problém málo mužů, tanečnic je naopak hodně a pak je těžké najít práci. Často muži dostanou zaplaceno víc, protože jsou vzácnější. Pro tanečníky je to zkrátka snazší než pro tanečnice,“ zamýšlí se nad rozdíly Anna Homola, která se pustila do podnikatelského projektu Móda od baletky Annlock.
(…)